Monday, August 25, 2008

Whole Wheat Pasta

Have you made the switch to whole wheat pasta?

I have heard it is delicious and that you can't tell a difference.

But I have a problem. I stand in the grocery isle with great intentions and all I do is stare at the pasta. And I freeze and then then I buy the same old stuff that I've bought for years. Usually Barilla.








Can you recommend one? I don't shop at Trader Joe's or Whole Foods, just your average, typical neighborhood grocery store.

Please help. :)

9 comments:

long lost sis said...

well, if I hadn't been away for so long, I would give you a hard time...but, I won't

I like the safeway brand, use a brand you like and see if they have the whole wheat version...if you like it, you're good to go

anita said...

Barilla makes a wonderful multi-grain pasta. It's in a yellow box.
If you don't have it down in Arizona, just toodle up to Cottage Grove and I'll bring you to Piggly Wiggly.
I mean, you've been everywhere else on the continental U.S. this year!

Janet said...

Janice, for the first time in my life I don't 'get' why you want to give me a hard time. Are you thinking I should just get over it and buy some? LOL Cuz I know I probably should but I can't.

Anita! You are so funny. I wish I could toodle up to WI and grocery shop with you. It would be a HOOT. We could talk pasta and theology. :)

Donna Boucher said...

OUR FAVORITE

RONZONI Healthy Harvest, $1.79 for 13.25 ounces
The only pasta that tasted "undeniably wheaty" without a gummy or grainy texture.

RECOMMENDED

EDEN Organic,
$2.15 for 14 ounces
Nice texture, with a mild flavor-though some found it too mild. "Where's the wheat?"

BIONATURAE,
$2.29 for 16 ounces
The texture of this mild-mannered, "not very wheaty" pasta rivals that of conventional pasta. "A good introduction" to whole wheat pasta.

WESTBRAE NATURAL, $2.49 for 16 ounces
The flavor merely "hints at wheat." Several tasters noticed traces of "gumminess."


NOT RECOMMENDED

ANNIE'S HOMEGROWN, $1.99 for 16 ounces
Full-flavored to some, "intense" to others. Several tasters swore they detected cinnamon.

DE CECCO, $2.29 for 17.5 ounces
The most dietary fiber, but the "gritty, grainy"
texture "feels healthy." The flavor was mild.

EDEN Biodynamic, $2.06 for 14 ounces
Tasters decried the "sandy" texture.

DEBOLES, $1.99 for 8 ounces
Thin noodles were "sticky" and "gluey."

NATURAL VALUE, $2.54 for 16 ounces
"Toothless" pasta reminded tasters of rice.

HODGSON MILL, $2.39 for 16 ounces
"Doughy," "mealy," "sour," and "dusty" sum it up.


From America's Test Kitchen.

Janet said...

Donna! Thank you.

I guess I could have grabbed my cookbook off the shelf. Eh?

I was really impressed for a minute there thinking you did all the internet research just for my blog comments.

the daring one said...

Oh, what a helpful and sweet comment!!!


Yes, I was just thinking you should get over it, buy a few and try them :P

I'm am very happy you are trying them!!!

Donna Boucher said...

Do I get an award for best copy and paste of the day :o)

Junebug said...

I have tried the Barilla whole wheat pasta. It takes a little getting used to so I haven't gotten used to it yet. But so did switching to whole wheat bread. White just is atrocious now!

anita said...

I know you're not at the Ligonier conference yet, and if you've done 75 loads of laundry you have all kinds of time on your hands.
Therefore I've concluded that since you haven't written a new post, you must not have closure on the whole wheat pasta dilemma.
Let me help.
Start with a whole wheat pasta blend to get used to the taste.
Then if you want to up your families fiber quota you can eventually make the switch to the hard stuff- 100% whole grain.
OK?
OK.